https://marzycielskapoczta.pl/wp-content/uploads/2013/09/eliza-banicka-1.jpg

W Polsce kilkanaścioro dzieci choruje na chorobę Niemanna-Picka, trzynastoletnia Eliza jest jednym z nich. Ze względu na przebieg oraz objawy jakie choroba wywołuje, często nazywana jest dziecięcym alzheimerem. Eliza jest duszą towarzystwa, kocha muzykę i taniec. Ze względu na chorobę nie może pisać listów, ale uwielbia je dostawać. Jeśli chcecie sprawić jej ogromną przyjemność, napiszcie do Elizy już dziś.

Eliza Banicka
os. Jagiellońskie 32c/3
62-200 Gniezno

Imię dziecka:
Eliza Banicka

Zainteresowania:
Interesuje się tańcem i muzyką. Lubi musicale, a w szczególności „High School Musical”. Jest też fanką programu „Jaka to melodia”.

Wiek:
16 lat, ur. 16.03.2000

Rodzice:
Daria, Dariusz

Choroba:
Niemann-Pick typ C

Rodzeństwo:
Siostra Zuzanna

Eliza choruje na Niemann-Pick syndrom typ C. Jest to choroba genetyczna atakująca mózg. Mózg na skutek tej choroby wyłącza po kolei wszystkie procesy życiowe. W Polsce kilkanaścioro dzieci choruje na chorobę Niemanna-Picka, do tej pory nikt z tym schorzeniem nie dożywał dorosłości. Starszy brat Elizy, Michał cierpiał na tę samą chorobę. Najpierw przestał chodzić, mówić, przełykać, pojawiły się problemy z oddychaniem, zmarł w wieku 14 lat. Lekarze nakłaniali nas do wykonania badań genetycznych u naszych dwóch córek, Zuzanny i Elizy. Jednak nasze obserwacje dziewczynek, które rozwijały się prawidłowo – wręcz książkowo – i strach przed pozytywnym wynikiem powodował, że z badaniami długo zwlekaliśmy. Zgodziliśmy się na nie dopiero w 2004 roku, nadal widząc prawidłowy rozwój córek. Niestety wyniki badań zabrzmiały dla nas, jak kolejny wyrok. Okazało się, że Eliza jest również chora na Niemann-Pick typ C.

U Elizy obserwujemy problemy z chodzeniem, drżeniem rączek, problemy z mową i koncentracją. Nie jest jeszcze tak źle, a to wyłącznie dlatego, że od września 2009 r. córka zażywa specjalne lekarstwo. Jej stan zdrowia znacznie się poprawił i uważamy, że leczenie przynosi dobre efekty. Również neurolog podziela naszą opinię, parametry medyczne też na to wskazują. Niestety lek nie jest jeszcze refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Eliza wymaga także rehabilitacji, która pozwala jej być jak najdłużej samodzielną.

Elizka jest osobą niezwykle towarzyską i lubi być w centrum zainteresowania. Ze względu na chorobę nie może pisać listów i kartek, jednak ogromnie lubi je dostawać. Marzycielska Poczta może sprawić, że uśmiech spowodowany otrzymywanymi listami nie będzie schodził z buźki Elizki.

194
Dodaj komentarz

avatar
 
uśmiechniezadowolenieśmiechlolmrugnięciejęzyczekcałujękochamprzytulamdobranocobojętnośćkciuk do górykciuk w dółhejmodlitwaszoknie pochawalamcoolo ranyhmmaniołekdiabełekuupsniedobrze michorobasmutekpłaczzłośćkręciołekgluptasek
Martyna
Martyna

Wszystko, co piękne i wymarzone,
niech w Twym życiu będzie spełnione.
Niech życie słodko płynie,
a wszystko, co złe, niech szybko minie.
Martyna mrugnięcie uśmiech śmiech 8) kciuk do góry :XO:

HALINA
HALINA

W dniu Twych Urodzin, w dniu pełnym radości
życzę, aby uśmiech zawsze na Twej twarzy gościł!
Niech się spełni rychło każde Twe marzenie,
a smutek i cierpienie idą w zapomnienie!
Halina mrugnięcie :XO: :XO: :XO: kciuk do góry

Julia
Julia

Droga Elizo!
Jestem Julia.
Pisałam do Ciebie trzy lata temu.
Czy mnie pamiętasz?
Lubię śpiewać,tańczyć. Chodzę do szkoły podstawowej:)
kciuk do góry