https://marzycielskapoczta.pl/wp-content/uploads/2013/12/joasia-kowalska.jpg

Joasia z powodu rozszczepu kręgosłupa na co dzień porusza się na wózku. Aktualnie dziewczynka jest w trakcie diagnozowania mutyzmu selektywnego, dolegliwości, która utrudnia jej nawiązywanie kontaktu z nieznajomymi. Mama Asi wierzy, że Marzycielska Poczta będzie świetną terapią i pozwoli otworzyć się córce na nowe przyjaźnie. Z pewnością Wasze kartki i listy okażą się pomocne w leczeniu Joasi.

Joanna Kowalska
ul. Wysłouchów 14/42
30-611 Kraków

Imię dziecka:
Joasia Kowalska

Zainteresowania:
Joasia uwielbia wszelkie zajęcia plastyczne i czytanie książek. Wolne od obowiązków chwile spędza grając w gry planszowe, a także na zabawie z ukochaną sunią, Frotką.

Wiek:
14 lat, ur. 28 sierpnia 2002 r.

Rodzice:
Marta, Jerzy

Choroba:
Rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, niedowład wiotki kończyn dolnych.

Rodzeństwo:
Już dorosłe – brat Witold i dwie siostry, Ula i Agnieszka.

Joasia urodziła się 28 sierpnia 2002 r. z rozszczepem kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i wodogłowiem. Pierwszą operację w swoim życiu przeszła jako kilkugodzinny noworodek, w sumie ma ich za sobą osiem. Dwa najcięższe zabiegi przeszła w roku 2010 (korekta mocno zdeformowanych stóp i likwidacja przykurczu podkolanowego) i w 2011 (odkotwiczanie rdzenia kręgowego).

Systematyczna rehabilitacja prowadzona każdego dnia w domu pod nadzorem rehabilitanta sprawiła, że jako pięciolatka postawiła swoje pierwsze kroki przy pomocy kul, niemniej jednak jest w stanie pokonywać w ten sposób jedynie krótkie dystanse, więc nieodłącznym jej towarzyszem jest wózek. Joasia jest uczennicą szkoły podstawowej z klasami integracyjnymi i w takiej właśnie klasie uczy się. Mimo, że ma dość wolne tempo pracy i nauka pochłania jej sporo czasu, uczy się dobrze. Asia otwiera się jedynie w gronie osób zaprzyjaźnionych, to jednak otoczona życzliwością i serdecznością nauczycieli oraz koleżanek i kolegów całkiem dobrze funkcjonuje w szkole. Joasia jest dziewczynką pełną radości życia. Póki co dysfunkcje nie wyciskają łez rozpaczy. Pogodna, wesoła, ku naszej rodzicielskiej dumie łamie stereotypy przypisane osobom niepełnosprawnym.

Aktualnie Joasia jest w trakcie diagnozowania mutyzmu selektywnego/wybiórczego. Przypadłość ta mieści się w spektrum autyzmu i niezwykle utrudnia nawiązywanie prawidłowych relacji społecznych. Dziecko cierpiące na mutyzm wybiórczy nie potrafi w sposób spontaniczny komunikować się werbalnie ze wszystkimi ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Przed nami zatem, oprócz codziennej ciężkiej pracy z rehabilitantami, wiele długich miesięcy naznaczonych systematycznymi wizytami u psychoterapeutki.

Myślę, że możliwość otrzymywania miłych przesyłek od całkiem obcych Joasi ludzi w różnym wieku będzie świetnym początkiem owej terapii. Asia przekona się, że nieznajomi są OK i łatwiej jej będzie otworzyć się na nich w realnym życiu i bez obaw z nimi rozmawiać.

208
Dodaj komentarz

avatar
 
uśmiechniezadowolenieśmiechlolmrugnięciejęzyczekcałujękochamprzytulamdobranocobojętnośćkciuk do górykciuk w dółhejmodlitwaszoknie pochawalamcoolo ranyhmmaniołekdiabełekuupsniedobrze michorobasmutekpłaczzłośćkręciołekgluptasek
aCiaaa

Witam wśród Marzycieli śmiech śmiech kciuk do góry

Basia Sz
Basia Sz

Witaj Asiu, fajnie, że dołączyłaś do Marzycielskiej poczty, na pewno sprawi Ci ona wiele radości. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Ewa Magdalena
Ewa Magdalena

Czesc Joasiu uśmiech Miło mi Ciebie powitac uśmiech Zabieram sie za pisanie listu i wybór jakiejs ładnej karteczki specjalnie dla Ciebie uśmiech Trzymaj sie Ciepło uśmiech