https://marzycielskapoczta.pl/wp-content/uploads/2013/12/joasia-kowalska.jpg

Joasia z powodu rozszczepu kręgosłupa na co dzień porusza się na wózku. Aktualnie dziewczynka jest w trakcie diagnozowania mutyzmu selektywnego, dolegliwości, która utrudnia jej nawiązywanie kontaktu z nieznajomymi. Mama Asi wierzy, że Marzycielska Poczta będzie świetną terapią i pozwoli otworzyć się córce na nowe przyjaźnie. Z pewnością Wasze kartki i listy okażą się pomocne w leczeniu Joasi.

Joanna Kowalska
ul. Wysłouchów 14/42
30-611 Kraków

Imię dziecka:
Joasia Kowalska

Zainteresowania:
Joasia uwielbia wszelkie zajęcia plastyczne i czytanie książek. Wolne od obowiązków chwile spędza grając w gry planszowe, a także na zabawie z ukochaną sunią, Frotką.

Wiek:
14 lat, ur. 28 sierpnia 2002 r.

Rodzice:
Marta, Jerzy

Choroba:
Rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, niedowład wiotki kończyn dolnych.

Rodzeństwo:
Już dorosłe – brat Witold i dwie siostry, Ula i Agnieszka.

Joasia urodziła się 28 sierpnia 2002 r. z rozszczepem kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i wodogłowiem. Pierwszą operację w swoim życiu przeszła jako kilkugodzinny noworodek, w sumie ma ich za sobą osiem. Dwa najcięższe zabiegi przeszła w roku 2010 (korekta mocno zdeformowanych stóp i likwidacja przykurczu podkolanowego) i w 2011 (odkotwiczanie rdzenia kręgowego).

Systematyczna rehabilitacja prowadzona każdego dnia w domu pod nadzorem rehabilitanta sprawiła, że jako pięciolatka postawiła swoje pierwsze kroki przy pomocy kul, niemniej jednak jest w stanie pokonywać w ten sposób jedynie krótkie dystanse, więc nieodłącznym jej towarzyszem jest wózek. Joasia jest uczennicą szkoły podstawowej z klasami integracyjnymi i w takiej właśnie klasie uczy się. Mimo, że ma dość wolne tempo pracy i nauka pochłania jej sporo czasu, uczy się dobrze. Asia otwiera się jedynie w gronie osób zaprzyjaźnionych, to jednak otoczona życzliwością i serdecznością nauczycieli oraz koleżanek i kolegów całkiem dobrze funkcjonuje w szkole. Joasia jest dziewczynką pełną radości życia. Póki co dysfunkcje nie wyciskają łez rozpaczy. Pogodna, wesoła, ku naszej rodzicielskiej dumie łamie stereotypy przypisane osobom niepełnosprawnym.

Aktualnie Joasia jest w trakcie diagnozowania mutyzmu selektywnego/wybiórczego. Przypadłość ta mieści się w spektrum autyzmu i niezwykle utrudnia nawiązywanie prawidłowych relacji społecznych. Dziecko cierpiące na mutyzm wybiórczy nie potrafi w sposób spontaniczny komunikować się werbalnie ze wszystkimi ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Przed nami zatem, oprócz codziennej ciężkiej pracy z rehabilitantami, wiele długich miesięcy naznaczonych systematycznymi wizytami u psychoterapeutki.

Myślę, że możliwość otrzymywania miłych przesyłek od całkiem obcych Joasi ludzi w różnym wieku będzie świetnym początkiem owej terapii. Asia przekona się, że nieznajomi są OK i łatwiej jej będzie otworzyć się na nich w realnym życiu i bez obaw z nimi rozmawiać.

208
Dodaj komentarz

avatar
 
uśmiechniezadowolenieśmiechlolmrugnięciejęzyczekcałujękochamprzytulamdobranocobojętnośćkciuk do górykciuk w dółhejmodlitwaszoknie pochawalamcoolo ranyhmmaniołekdiabełekuupsniedobrze michorobasmutekpłaczzłośćkręciołekgluptasek
Karolina
Karolina

Hej Asiu, jak się czujesz? Co ciekawego porabiasz? Pozdrawiam Cię serdecznie! uśmiech uśmiech

Natalinka
Natalinka

Hej Asia śmiech
Jak tam się miewasz i jak Ci lecą wakacje? uśmiech
Mam nadzieję że wszystko u Ciebie ok kciuk do góry
Pozdrawiam cieplutko :XO: