Padaczka to choroba, która charakteryzuje się występowaniem mimowolnych skurczów mięśni. Skurcze te powstają w wyniki nadmiernej, nieskoordynowanej aktywności mózgu. Padaczka u dzieci objawia się zupełnie inaczej.

Padaczka u dzieci i jej objawy

Objawy padaczki możemy podzielić na napady uogólnione – w napadzie bierze udział całe ciało dziecka, oraz na napady częściowe – związane z zajęciem części obszaru mózgu, charakteryzujące się wystąpieniem skurczów w określonym miejscu na ciele, które mogą się przenieść na kolejne części ciała, a w końcu na cały jego obszar.

Do najczęstszych objawów napadów uogólnionych zaliczamy utratę świadomości. Takie objawy najczęściej występują u dzieci chorych na padaczkę. Na początku napadu ciało dziecka sztywnieje, a następnie występują rytmiczne drgawki. Po takiej reakcji dziecko zapada w sen, by po chwili odzyskać przytomność.

Pozostałe uogólnione objawy to krzyk, sina lub blada twarz, piana na ustach występująca podczas ataku, a także niekontrolowane oddawanie moczu.

W przypadku napadów częściowych utrata świadomości nie zawsze ma miejsce. Taki atak może spowodować skurcze i drgawki, z zachowaniem świadomości. Z kolei inne napady częściowe, zwane napadami złożonymi prowadzą do utraty świadomości, jednak trwa to zazwyczaj kilka minut, bez zapadania w głęboki sen.

Padaczka u dzieci: jak postępować podczas jej ataku?

Nagły atak padaczki może spowodować nieodpowiednią reakcję. Dlatego istotne jest to, aby wiedzieć, jak podczas takiego ataku należy się zachować.

  1. 1. Powinniśmy zabezpieczyć dziecko przed upadkiem, potłuczeniem głowy i innymi urazami.
  2. 2. Nie wolno krępować ruchów dziecka i powstrzymywać drżenia mięśni.
  3. 3. Nie otwieramy na siłę zaciśniętych szczęk i nie wkładamy niczego do ust.
  4. 4. Nie podajemy płynów, ani tym bardziej leków

Jak leczyć padaczkę?

Wykonanie badań

Padaczka musi być leczona. Dlatego w przypadku zauważenia napadu u dziecka powinniśmy udać się z nim do lekarza, w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. Lekarz zaleci wykonanie badania EEG, na podstawie którego będzie można ocenić zaburzenia funkcjonowania mózgu, a następnie wprowadzić odpowiednie leczenie. Obecnie oprócz EEG lekarze zalecają wykonanie dodatkowego badania, którym jest MRI, czyli rezonans magnetyczny.

Leki

Po wykonaniu badań, lekarz przepisze dziecku leki przeciwepileptyczne, które będą odpowiednio dopasowane do typu zaburzeń. Oczywiście celem lekarza będzie dopasowanie takich leków, które będą miały jak najmniejsze skutki uboczne.

Metody chirurgiczne

Obecnie istnieje również możliwość pozbycia się padaczki za pomocą chirurgii. Zwykle, jednak leczenie jest przeprowadzane u dorosłych pacjentów. Chirurgia nie zawsze jest jednak w stanie pomóc. Zabiegi chirurgiczne stosowane są tylko w przypadku osób z napadami częściowymi.

Padaczka to choroba, która pozwala na normalne życie. Bardzo ważne jest to, by podawać swojemu dziecku odpowiednie leki epileptyczne, które zostaną przepisane przez lekarza. Nie możemy również zapomnieć o wizytach kontrolnych, podczas których lekarz będzie mógł ocenić stopień zmian w mózgu dziecka. Leki epileptyczne podawane przez lekarza są również stopniowo przez niego wycofywane. Dzięki temu dawkę leku zmniejsza się do minimum, a następnie leki są odstawiane całkowicie. U większości pacjentów choroba nie pojawia się ponownie.

Dzieci z Marzycielskiej Poczty chore na padaczkę:

[catlist id=3 tags=padaczka numberposts=9 thumbnail=yes thumbnail_size=medium thumbnail_class=featurka3]

https://marzycielskapoczta.pl/wp-content/uploads/2019/10/marzycielska-poczta-male-logo.png
Kontakt
kontakt@marzycielskapoczta.pl
+799 218 788
Newsletter

© 2009 – 2019 Marzycielska Poczta

bt_bb_section_top_section_coverage_image