Jestem z Zielonek, znam tradycje i zwyczaje swojej wsi.

Pod tym pięknym hasłem – zobowiązaniem – zieloneckie dzieci spotkały się w holu biblioteki w Zielonakch, by wspólnie zająć się projektowaniem świątecznych kartek i by jednocześnie podążać, rozwijać i krzewić staropolski zwyczaj „pisania jaj”, bowiem tak dawniej komentował Zygmunt Gloger ten wielkanocny zwyczaj – „Rysują (…), a rysowanie zowią pisaniem, stąd nazwa pisanki, tak jak dawnych dzbanów pisanych (…)„.

Nasze kartki przybrały więc kształt barwnych jaj, które dzieciaki misternie i niezwykle kreatywnie ozdobiły. Korzystaliśmy dosłownie z wszystkiego: papierowych pasków, króliczków i kurczaczków, barwnych tasiemek, koronek, pasmanteryjnych fal, wełnianych i filcowanych kwiatów, błyszczących gwiazdek, brokatowych klei mazaków i zwykłych całkiem zwyczajnych kokardek makaronu. Kolorowe, autorskie kartki z życzeniami od najmłodszych mieszkańców Zielonek zostały rozesłane do wszystkich podkreślam wszystkich Marzycieli. Zabawa była przednia. Bawiły się nie tylko dzieciaki, ale i dorośli. Gwar, uśmiech i zachwyty towarzyszyły spotkaniu, a efekt…… co będę pisać – WSPANIAŁY. Dzieci z radością tworzyły swoje pisankowe cudeńka i pisały lub tylko, z racji wieku, podpisywały życzenia, z serca kierowane do swoich rówieśników.

Wtorkowe popołudnie było w Zielonkach pełne słońca, ciepłych uczuć, radości tworzenia i dzielenia się sobą, sercami i….. wielkanocnymi jajkami.

Wszystkim Marzycielom i każdemu z osobna, w imieniu własnym oraz organizatorów akcji pisania kartek i krzewienia regionalnych tradycji – Dyrekcji Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Sołtysa i Rady Sołeckiej Zielonek – składam
gorące życzenia spokojnych Świąt Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstanie Pańskie przyniesie nadzieję na dobre zmiany w małych ciałkach, napełni serca Wasze i Waszych najbliższych mocą do działania. Życzę ciepła rodzinnego
i otwartych ludzkich serc.

Przesyłam galerię naszych zdjęć i zachęcam na parominutową projekcje filmiku z zieloneckiego pisania kartek: