Ludzie listy pisząSzkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krąplewicach

26 stycznia 2018autor Joanna Tomczak1
https://marzycielskapoczta.pl/wp-content/uploads/2018/01/szkola-podstawowa-im-janusza-korczaka-w-kraplewicach.jpg

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych po raz pierwszy w naszej szkole

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Obchody zainicjowała pani Joanna Tomczak nauczyciel wspomagający.

Ten dzień świętowaliśmy 6 – 8 grudnia. Celem obchodów było przybliżenie społeczności szkolnej problemów osób z niepełnosprawnością intelektualną, wzrokową, słuchową i ruchową, jak również zwiększenie świadomości naszych uczniów w temacie niepełnosprawności.

W ramach szkolnych obchodów dzieci z klas 0-3 obejrzały bajkę pt: „Brzydkie kaczątko” oraz prezentację multimedialną, która zawierała informacje dotyczące rodzajów niepełnosprawności. Podczas zajęć uczniowie doświadczali w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową. Dzieci z opaskami na oczach wkładały kółka na patyk, figury oraz układały drewniane puzzle. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidzących. Kolejnymi zadaniami przed którymi stanęli nasi najmłodsi były ćwiczenia, polegające na rozpoznawaniu dźwięków. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności z jakimi borykają się osoby niesłyszące. Ostatnimi ćwiczeniami z którymi zmierzyli się uczniowie z klas 0-3 było rysowanie figur geometrycznych za pomocą ust. Udział w tych zajęciach uświadomił dzieciom, jakie problemy napotykają w swoim życiu osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu.

Na koniec spotkania pani Asia zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji „Marzycielska poczta”, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek świątecznych do ciężko chorych dzieci.

Starsi uczniowie wzięli udział w prezentacji pt. „Cyrk Motyli”, w którym niepełnosprawny bohater przekazał nam głębokie przesłanie „Uwierz swoje siły”, „Im cięższa jest walka tym większe zwycięstwo”. Obejrzeli również prezentację multimedialną, przedstawiającą sylwetki znanych osób dotkniętych niepełnosprawnością m.in. Janka Melę, Monikę Kuszyńską, Natalię Partykę.

Na koniec, spotkania pani Asia również zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek świątecznych do ciężko chorych dzieci.

guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
2 lat temu

:* dziękuję

https://marzycielskapoczta.pl/wp-content/uploads/2019/10/marzycielska-poczta-male-logo.png
Kontakt
kontakt@marzycielskapoczta.pl
+799 218 788
Newsletter

© 2009 – 2019 Marzycielska Poczta

bt_bb_section_top_section_coverage_image