W dniach 02 – 18 marca 2011 roku w naszej szkole był realizowany ogólnopolski projekt „Marzycielska Poczta”. Uczniowie naszej szkoły w Szczepanowie pisali listy i kartki do chorych, czasem nieuleczalnie, dzieci.

Akcja miała na celu dodanie im sił w walce z chorobą, z którą borykają się każdego dnia swojego życia. Rodzicom miała natomiast przynieść otuchy i dać wsparcie. Sam pomysł akcji narodził się w Polsce w 2009 roku, natomiast pod koniec 2010 roku wolontariusze „Marzycielskiej Poczty” założyli Fundację „Dobry Uczynek”.

Z uśmiechem na twarzach, radością w sercach i ogromnym zapałem obserwowaliśmy, jak uczniowie z naszej szkoły zaangażowali się w ten projekt. Nawet nasi nauczyciele i ich bliscy pisali kilka słów otuchy do chorych dzieciaków. Osobiście nie czytaliśmy wszystkich listów, ponieważ było ich naprawdę dużo. Akcja nie miała tylko na celu redagowania listów czy kartek z życzeniami i ciepłymi słowami wsparcia, ale miała nam również uświadomić, jak ważne jest zauważenie potrzeb innych ludzi. Na co dzień nie spotykamy się z problemem niepełnosprawności wśród naszych rówieśników. Udział w projekcie był dla każdego z nas ogromnym doświadczeniem. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć uśmiech tych ludzi, którzy otwierają kolejno koperty, licząc na ciepłe i wywołujące łzy w oczach słowa.

Na lekcjach techniki uczniowie wykonywali ludowe kartki z różnymi śmiesznymi stworzeniami oraz z motywami świątecznymi. Najczęściej były one tworzone techniką orgiami. Natomiast na godzinach wychowawczych czy też innych zajęciach pisaliśmy listy. Prace można było wykonać w grupach lub indywidualnie. Nasze słowa wsparcia zbierali nauczyciele i przekazywali koordynatorom akcji – p. Małgorzacie Nowak i p. Katarzynie Zarzyckiej. W sumie wysłaliśmy ponad 300 listów do 7 dzieci: Szymona, Zuzi, Michała, Laury, Oliwii, Natalii oraz Maćka.

Uważamy, że udział w tym projekcie był bardzo cenny i efektywny, obudził w nas ludzki odruch serca. Każdy z nas przeżywał to na swój sposób, starał się być empatyczny. Jesteśmy pewni, że na długi czas zostanie to w naszych sercach, natomiast w naszych głowach, przepełnionych różnymi sprawami, utworzy się obraz radości każdego z tych chorych dzieci.

Bardzo pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom, którzy wzięli na swoje barki ciężar i odpowiedzialność całej akcji „Marzycielska Poczta”. Dziękujemy też uczniom za wspaniałe i wzruszające listy, a oddziałom zerówkowym i przedszkolnym za śliczne rysunki. Mamy wielką nadzieję, że projekt nie pójdzie w zapomnienie i za rok będzie nas więcej.

Zdjęcia: